Täna arutame siin seaduseelnõud, mis ei ole pelgalt muutus maksumäära protsentides. See on otsus Eesti tuleviku kohta – selle kohta, millises keskkonnas kasvab meie majandus, tegutseb meie ettevõtlus ja millise kindluse loome oma inimestele.
See seadus on osa laiemast maksureformist, mis kaotab ettevõtte kasumimaksu, säilitab tulumaksuvabastuse esimeselt eurot ja muudab maksusüsteemi lihtsamaks, õiglasemaks ning prognoositavamaks. Just see on olnud Eesti edu võti viimased 30 aastat – ettevõtjasõbralik ja läbipaistev maksusüsteem, mida peetakse ka üheks parimaks kogu maailmas.
Austatud kolleegid, kui me täna siin saalis midagi muudame, siis mitte ainult maksumäärasid. Me taastame 1990ndate vaimu – ajastu, kus otsused sündisid kiiresti, julgelt ja Eestile kasulikult. Ka täna on meil selleks julgus ja vajadus. Meie eesmärk on sama selge kui toona: vabadus, vastutus ja tugev majandus.
Peaminister ütles hiljuti väga otse: „Eestis on käimas ajaloo suurim bürokraatia vähendamise programm. Me töötame täna samas tempos ja otsusekindlusega nagu 90ndatel. Just selline tempo ja otsustavus on see, mida ettevõtjad ja kodanikud ootavad.
Ja miks nad seda ootavad? Sest nad tahavad kindlust. Kindlust, et riik ei takista, vaid toetab. Et reeglid on selged ja need ei muutu iga nelja aasta tagant. Et maksukeskkond on soodne investeerimiseks ja kasvu loomiseks. See seadus toetab seda kõike.
Jah, maksumäär küll tõuseb 2%, aga süsteem jääb arusaadavaks, halduskoormus madalaks ja stiimul ettevõtlusega tegelemiseks alles.
Julgeolekumaksu asendamine tulumaksumäära tõusuga on sisuliselt õiglane ja majanduslikult põhjendatud lahendus. Me ei maksusta jooksvalt ettevõtte kasumit – maksustame ainult jaotatud kasumit, mis on ka varasematel aastatel olnud meie konkurentsieeliseks. Just see loogika aitas meil tõusta tippu majandusvabaduse indeksites. Nüüd me taastame selle.
Ka füüsiliste isikute maksukoormus on seaduse järgi selgelt soodsam võrreldes varasemalt kavandatud lahendusega. Tulumaksusüsteemi lihtsustamine ja ühtne maksuvaba miinimum toovad inimestele reaalse tulu suurenemise. Keskmise palgaga töötaja võidab ligi 1500 eurot aastas.
Me ei räägi enam plaanidest – me räägime tulemustest. Valitsus on juba otsustanud suunata täiendavalt üle miljardi euro Eesti kaitsevõime tugevdamiseks, investeeritakse kaitsetööstusesse, luuakse uusi töökohti, arendatakse taristut.
Kaitsevõime on majandusliku kindluse vundament. Kui meil pole julgeolekut, pole ka usaldust ega investeeringuid. See seadus aitab tagada pikaajalise rahastuse Eesti kaitsevõimele ilma ebastabiilsete ja lühiajaliste maksude kehtestamiseta.
Head kolleegid,
On aus öelda, et olukord on keeruline. Paljud inimesed üle Eesti tunnevad survet – hinnad on tõusnud, pere eelarvet tuleb hoolikamalt planeerida ning nii mõnigi inimene seisab silmitsi vajadusega langetada raskeid valikuid. Me mõistame seda. Aga just sellepärast peame tegutsema täna, et luua paremad tingimused homseks.
See eelnõu ei ole ainult numbrite ümbertõstmine – see on investeering tulevikku. See aitab tugevdada meie majanduse alustalasid, toetab ettevõtlust, hoiab töökohti ja loob selgema, õiglasema ja usaldusväärsema maksusüsteemi.
Kutsun teid üles seda eelnõu toetama. Teeme otsuse, mis aitab Eestil ja meie inimestel liikuda sellise heaolu suunas, mida nad tõepoolest väärivad – stabiilselt, targalt ja vastutustundlikult.
Aitäh!